A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L LJ M N NJ O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž #
Meyrin Fields


Bookmark

Data

Released Ožujak 2011
Format EP
Vrsta Indie rock / Indie pop / Alternative/Indie Rock / Alternative Pop/Rock
Dodano Nedjelja, 15 Svibanj 2011
Žanr Pop-Rock
Length 11:43
Broj diskova 1
Edition date 2011
Država SAD
Etiketa Columbia
Catalog Number 88697 86130 2
Edition details Datum objave: 29. 3. 2011.; Snimano: Mondo Studio, Los Angeles, CA i Glenwood Place Studios, Burbank, CA (SAD): Produkcija: Danger Mouse
Tags

Review

Negdje u ovo doba lanjske godine imala sam privilegiju predstaviti vam debitantski album Broken Bellsa, neočekivane suradnje frontmena The Shinsa Jamesa Mercera i hot-shot producenta i multinstrumentalista Briana Burtona a.k.a. Danger Mousea. Kritika ga je dobro prihvatila – završio je na mnogim top ljestvicama najboljih albuma 2010., a i postigao začuđujuće dobar komercijalni uspjeh, čak upavši na Billboardov Top Ten. Već sam cover-art EP-ja Meyrin Fields svojom pink čudnovatom geometrijskom tvorevinom, sestrinskom onoj sa Broken Bells, sugerira da na njemu možemo naći nusprodukte nastanka tog albuma.

Nisam velika obožavateljica formata EP-ja, moram priznati da u rijetkim slučajevima objavljivanje petnaestak minuta glazbe smatram opravdanim. Uglavnom je to u onim slučajevima kad bendovi odluče na taj način predstaviti svoju eksperimentalniju ili opušteniju stranu. Iz te perspektive Meyrin Fields ima smisla – na njemu Burtona i Mercera pronalazimo mnogo dublje u elektroničkim vodama nego na Broken Bells. No, nisam sigurna da im to uvijek ide u prilog. Naslovna Meyrin Fields jedina u potpunosti profitira od tog pristupa svojom pomalo mračnom, psihodeličnom melodijom koja okružuje Mercerove kontemplacije o tome kako je nešto trulo na zapadu. Teško je reći da u tome postaje sve bolji, jer je zapravo od samih početaka sa Shinsima pravi majstor prevođenja zeitgeista u riječi. Windows dijeli sličnu atmosferu i sentimente, uz opaku rifčinu na refrenu i stvari se do tog dijela kreću u vrlo zadovoljavajućem smjeru.

No, zatim slijede dvije pjesme koje su totalna besmislica za bend kalibra Broken Bells. Instrumental An Easy Life zanimljiv vam je tek na prvih nekoliko preslušavanja, a tada postaje prilično dosadnjikav i neumitno postavlja pitanje: Zašto James Mercer šuti, kad je već tu?. Heartless Empire pak jasno pokazuje kako im se previše elektronike može odbiti u glavu – industrial buka koja zvuči kao nekakve smetnje u komunikacijskom kanalu zakopava melodiju i vokal toliko duboko da vam se uho napreže dok ih pokušava pohvatati. Moram priznati da sam se jedva oduprijela želji da skinem neki software za prčkanje po audio fajlovima i pronađem način da tu buku nekako pobrišem. Zajedno, tim dvjema pjesmama nedostaje baš ono što je Broken Bells učinilo tako zanimljivim albumom, albumom koji je spojio talente obojice. Čini mi se da su ti talenti ovdje nenamjerno zaobiđeni – James Mercer je prvoklasni kantautor kojeg se ne pušta na klupi niti se njegovim vokalom isplati previše manipulirati, a Burton svojim vokalnim aranžmanima, klavirskim i synth dionicama, gudačima i puhačima zaista zna kako pjesmu učiniti šarolikom i neodoljivom.

Sve u svemu, čini mi se da je za Broken Bells ovdje postojalo mnogo bolje rješenje, primjerice objavljivanje Meyrin Fields i Windows kao bonus traki na albumu i sve mi malo smrdi na nekakvu direktivu iz uprave Columbie kojom nastoje održati interes za bend do slijedećeg albuma. To je suvišno, budući da su Burton i Mercer glazbenici kojima možete vjerovati i u koje su se mnogi zaljubili mnogo prije nego što je Rolling Stone The Gray Album proglasio ultimativnom remix pločom i mnogo prije nego što je Natalie Portman Shinsima napravila medvjeđu uslugu nazvavši ih bendom koji će vam promijeniti život u precijenjenoj indie dramici Garden State. Čekamo novi album.
 

Danaja Glavičić

Hits 1003

Posljednje predstavljeni jazz albumi

Posljednja 102

Izvještaji



Glenn Miller Orchestra u Lisinskom


Widowspeak u Močvari - sjajna večer indie glazbe


Glazbeni dox - od Ryuichija Sakamota do Nicka Cavea


Drito X - večer 2.


Drugi dan Rock Massacre Festa


Krcata prva večer desetog Drito festivala


Prvi dan Rock Massacre festa u grunge tonu


CHUIte i poCHUite kako su CHUI osvojili Split


ekstaza u Tvornici na promociji novoga albuma Jonathana


Brkovi potpisivali vinil u Dirty Old Shopu


Bajaga i Instruktori u Tvornici


Galerija fotografija: Ozric Tentacles i Silas & Saski


Finntroll, Metsatöll i Suotana u Vintageu


Galerija fotografija: Ljetno kino u klubu Sax!


Galerija fotografija: Gajnice vrište


Silovita nesebičnost Manntre


Jelusick u riječkom Pogonu kulture - Ima li nade za nas?


Jelusick u Tvornici kulture


Savršeno pakleno uz Savršene Marginalce u rasprodanom Vintageu