A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L LJ M N NJ O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž #

Data

Released Studeni 2011
Format Albumi
Vrsta Prog-rock
Dodano Četvrtak, 08 Ožujak 2012
Žanr Rock
Length 1:50:49
Broj diskova 2
Edition date Studeni 2011
Država Europe
Etiketa Kscope
Catalog Number KSCOPE193
Edition details Datum objave: 8.11.2011. Produkcija: Gazpacho. Snimano: Missa Atropos Tour 2011 Dingwalls venue, Camden. 2CD jewel case with a thick paper sleeve.
Tags

Review

Gazpacho je bend koji dolazi iz Norveške i u raznim oblicima postoji još od 1996. godine, ali diskografski ozbiljno aktivni počinju biti tek od 2003. kada im izlazi prvi, pravi album Bravo. Do tada su participirali na par kompilacija i objavili jedan samoizdati CD kojim su pokušavali profilirati glazbeni smjer kojim će se kretati u budučnosti. U proteklih osam godina bili su prilični kreativni i produktivni, te su 2010. izdali već šesti studijski album u nizu -"Missa atropos".

Osnivači skupine i njezina autorska okosnica su Jan-Henrik Ohme (vokal); Jon-Arne Vilbo (gitare) i Thomas Andersen (klavijature), a dugi su niz godina paralelno bili aktivni i kroz Marillion cover bend u njihovom skandinavskom ogranku fun kluba. Upravo oni su im i znatno pomogli u samim počecima karijere (uloga predgrupe na turneji, distribucija i izdavanje, javna podrška…). Uostalom i naziv bendu su dali po pjesmi sa Afraid of sunlight albuma Marilliona. Svojevrsna (i neskrivena)  fascinacija zvukom Marilliona (iz druge faze s Hogarthom) se od početaka definitivno čuje i prepoznaje u glazbi Gazpacha uz cjelokupno definiran glazbeni izričaj na tragu tzv. prog-rocka druge generacije i bendovima koji mu više ili manje pripadaju (Porcupine tree, The flower kings, Spock’s beard…).

Ipak, već nakon prvih albuma i turneja prilično lagano i relativno bezbolno su se rješavali utega tutorstva i kretali prema sve uspješnijoj, pravoj samostalnoj karijeri. Temeljni glazbeni smjer je u osnovi i dalje isti kao i prije prvijenca, ali znatno obogačen njihovim specifičnim i originalnim viđenjem glazbe i  smjera u kojem se žele izražavati. U svakoj pjesmi se može u određenoj mjeri čuti i prisustvo raznih ostalih utjecaja rock velikana prošlosti (Pink Floyd,Yes), ali i aktualnih izvođaća sadašnjosti ( Radiohead,Muse…, pa čak i zemljaci A-ha). To ne znači da to rade u copy/paste maniri, nego kompiliraju u jednu zanimljivu i samo njihovu originalnu cjelinu po kojoj postaju sve zapaženiji i prepoznatljiviji, a posljednih godina i komercijalno sve uspješniji.

Sadašnju postavu upotpunjuju još i Mikael Kromer (gitare,violina); Lars Erik Asp (bubnjevi), te Kristian Torp (bas) koji također daju svoj zapažen doprinos ukupnoj težnji grupe da glazbenu sliku naprave još raskošnijom i korektnijom.

Kako su proteklih godina često izdavali albume, svaki od njih je bio popraćen i sve većim i produkcijski bogatijim nastupima na turnejama koje posjećuje i sve brojnija publika. To su i dalje nastupi uglavnom u klubovima i manjim, ali ipak u većini rasprodanim dvoranama, što su (kako sami spominju u nekim javnim istupima) do prije par godina samo sanjali i priželjkivali.  Uz studijski album protekle godine objavili su i svoj prvi live CD "A Night At Loreley" s nastupa na ljetnom festivalu 2009, pa je pomalo iznenađujuće da su odmah potom ove 2011. izdali i, istina limitirano, novo "živo" izdanje jednostavno nazvano "London" s koncerta u Dingwalls dvorani tijekom promocije aktualnog uratka na "Missa Atropos Tour 2011".

To je dvostruka CD snimka cijelog tadašnjeg nastupa i kroz koju se definitivno može osjetiti atmosfera i ugođaj kakav je na njemu vladao. Kako je koncert bio promocija posljednjega albuma tako je i materijal s njega dominantan na oba CD-a, točnije otprilike njihovih prvih polovica. Ostatak je "popunjen" pjesmama s dva prethodna albuma, dakle prvi dio diskografske karijere je na ovome nastupu izostavljen.Definitivno šteta, ali kako je ovo ipak, pomalo neslužbeno, limitirano izdanje, a na prethodnome koncertnom albumu presjek karijere je cjelovitiji, taj nedostatak nema negativan predznak.

Upravo suprotno, odabir pjesama samo s posljednjih izdanja daje ukupnoj snimci posebnu smirenu ujednačenost jer su baš na njima prostor dobile više lagane, atmosferične skladbe koje su se idealno uklopile u prostor u kojem su izvođene, a što se može čuti i po reakciji publike koja je kroz cijelu snimku prisutna. Nisu to gromoglasne ovacije jer je i publika bila brojčano limitirana, ali zadovoljstvo prisutnih se svakako osjeti. To se posebno čuje kod izvedbi ambijentalnih i pomalo mističnih Mass for Atropos (I i II), Missa Atropos i završne Winter is Never , iako zasigurno ne zaostaju niti npr. melodične Desert Flight, Vera ili River. I sve ostale pjesme kvalitativno su dosta ujednačene i uz izvrsnu, uigranu svirku cijelog benda zvučna slika koncertnog nastupa, pa tako i ovog CD-a je vrlo pozitivna.

Ukupan dojam koji ovaj album, objavljen u ograničenoj tiraži, ostavlja je vrlo dobro dokumentarističko predstavljanje sada već definitivno autorski i izvođački zrelog benda u realnom, objektivnom svijetlu bez većih ušminkavanja i produkcijskih pretjerivanja.

Gazpacho su izrasli u grupu koja sigurno u budućnosti može uz bolju i češću prisutnost u medijima i uz odgovarajuću distribuciju očekivati sve veće tiraže uz nastupe po dvoranama u koje će stati i višestruko brojnija publika od dosadašnje. Da li su ovakva predviđanja realna djelom bi se moglo provjeriti već ove godine jer je za 27.02.2012. najavljen i njihov sedmi studijski album "March of Ghosts". Vjerujem da se možemo već unaprijed veseliti u išćekivanju novog niza kvalitetnih pjesama na kakve nas je ovaj bend već naviknuo.

Robert Trošelj

Hits 2140

Posljednje predstavljeni jazz albumi

Posljednja 102

Izvještaji



Krcata prva večer desetog Drito festivala


Prvi dan Rock Massacre festa u grunge tonu


CHUIte i poCHUite kako su CHUI osvojili Split


ekstaza u Tvornici na promociji novoga albuma Jonathana


Brkovi potpisivali vinil u Dirty Old Shopu


Bajaga i Instruktori u Tvornici


Galerija fotografija: Ozric Tentacles i Silas & Saski


Finntroll, Metsatöll i Suotana u Vintageu


Galerija fotografija: Ljetno kino u klubu Sax!


Galerija fotografija: Gajnice vrište


Silovita nesebičnost Manntre


Jelusick u riječkom Pogonu kulture - Ima li nade za nas?


Jelusick u Tvornici kulture


Savršeno pakleno uz Savršene Marginalce u rasprodanom Vintageu


Psihomodo pop u Karlovcu startao s velikom turnejom


Galerija fotografija: Patriarchy, Popsimonova i Void Vision


The Croatian Pink Floyd Show oduševili u Tvornici Kulture


Kal's Penny koncertnom promocijom predstavio album "Threshold"


Gretta proslavila 20 godina postojanja