A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L LJ M N NJ O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž #

Data

Released Studeni 2010
Format Albumi
Vrsta Heavy metal / Thrash Metal
Dodano Nedjelja, 03 Travanj 2011
Žanr Metal
Length 58:41
Broj diskova 1
Edition date 2010
Država USA
Etiketa Universal Music
Tags

Review

Metallica je 26.11.2010 godine u prodaju pustila novi live album, naziva Live At Grimey's.
 
Vijest kojom počinjem osvrt na spomenuto izdanje dovoljan je razlog da hrpa novihstarih štovatelja žestokog zvuka pohrli u obližnje trgovačke centre i CD shopove te svoju pomno od prašine i zuba vremena čuvanu kolekciju upotpuni još jednim oficijelnim izdanjem benda čije ime je već odavno preraslo granice metala.
 
Metallica je brend, proizvod, garancija za sigurnu zaradu. No ovaj put svi mi koji po običaju krenemo naklapati o samo još jednom kolekcionarskom izdanju čiji je cilj još malo nadopuniti ionako pune džepove svih onih koji žive od te glazbene mašinerije, na trenutak bi trebali ustuknuti.
 
Možda je varka, možda je trik no Metallica je ovim live izdanjem napravila hvale vrijedan potez. Naime, dečki iz benda su u suradnji sa svojim izdavačem Warner Bros. Recordsom odlučili Live At Grimey's izdanje distribuirati isključivo putem nezavisnih muzičkih prodavaonica koje se nalaze pod krovnim udruženjem
Metal Club organizacije (Mymetalclub.com/metal-club-stores/)
 
Dakle samo u prodavaonicama navedenim na listi je moguće doći do ovog izdanja,a sve to u svrhu promicanja metala i malih nezavisnih prodavača.
 
Trik se nalazi u tome da se ipak radi o Warner Bros. Recordsu tako da je moguće da se radi o marketinškom spinu. U jednom trenutku na samom albumu Hetfield poziva publiku da bude što glasnija jer su tu među njima i neki greedy selfish bastards from Warner Bros. koji će odlučiti o tome hoće li album ugledati svjetlo dana. True or False, ispiranje mrlje pohlepnosti sa imena Metallice nastale nakon afere Napster ili nešto drugo, sada nije ni bitno, album je tu pa krenimo redom.
 
Mjesto radnje je klub The Basement koji se nalazi, kako ime govori, u podrumu ispod indie muzičke prodavaonice Grimey's New and Preloved Music u gradu Nashvilleu, država Tennessee. Datum je 12. 6. 2008 godine. Koncert je održan pred nekih 150 sretnika koji su se mahom "slučajno" ili namjerno zatekli na mjestu događaja. Tada novi nadolazeći album Death Magnetic još nije izašao pa se iz
publike čuju povici play the whole new album!, na što James odgovara here is something new NOT i kreće metal ludilo.
 
Album otvara No Remorse sa albuma Kill 'em all, bend zvuči "nabrijano" i željno svirke, kada u glavi zamislite sliku omalenog kluba sa stotinjak naguranih ljudi u njemu i čujete grupno war without end ne moźete ostati imuni na količinu energije koja doslovce pršti iz vaših zvučnika.
 
Naviknuti na stadionska izdanja pred nadesetine tisuća ljudi, čuti Metallicu da ovako dobro zvuči u klupskoj atmosferi je svojevrsni resurection svega onoga u što smo kao klinci vjerovali.
 
Nakon trash speed metal uvodne seanse koja je mnogima natjerala suzu na oko uslijedio je vremenski skok na album ReLoad i pjesmu Fuel, album za koji bi velika većina fanova Metallice voljela da se nije nikada dogodio. No Fuel zvuči zadovoljavajuće i nastavlja u sličnom ritmu kao i otvarajuća pjesma, premda meni osobno je to najslabiji dio ovog inače odličnog izdanja.
 
Prijatelj, dugogodišnji "true" fan Metallice više bi na mjestu Fuel volio čuti Fade To Black no nastavak setliste će brzo nagnati u zaborav bilo kakvo prijevremeno prigovaranje. Slijedi Harvester If Sorrow (..and Justice For All), mali odmak od speeda i ono gotovo "demonsko" stupanje metal trupa uz Larsov ritam i povike hey hey hey hey, vokal impresivan, atmosfera odlična, stalna interakcija sa publikom.
 
Užarenu atmosferu na trenutak stišava poznati "lagani" uvod u bezvremensku Welcome Home (Sanitarium) (Master of Puppets), sve do eksplozije i kulminacije zbornog sanitarium leave me aloneeeeeee.., nakon koje slijedi poznati uvod "koračnicom" Larsa u For Whom The Bell Tolls (Ride the Lightning) dok se na basu nadovezuje Trujillo fuzzy improvizacijom uz odobravanje publike i benda, pjesma koja svoje najsvjetlije trenutke doživljava na hipodromima uz odjek Jamsova urlika uistinu dobro zvučii u malom prostoru.
 
Na For Whom The Bell Tolls se u opuštenoj atmosferi nastavlja zezanje sa publikom i Hetfieldovo "priznanje" kako je bend zapravo tu da reklamira Mesa Boogie pojačala na što uz odobravanje kreće pokazno "jamanje" The Frayed Ends of Sanity koje zvuču kao neuštimana, ali dobra zajebancija i poganje u stilu NYHC škole a la Madball, gdje svatko vrištiu svom tonalitetu. Ali ima "ljubavi" u svemu tome.
 
Master of Puppets, sa istoimenog albuma, kao i uvijek zvuči moćno, osobni favorit ovoga albuma (ali i inače) potpisniku ovih redova, tko se nije naježio na jednoglasno: Come crowling faster Obey your master Your life burns faster..
 
Taj vjerovatno nikada neće uzeti pakleni oganj i krenuti u posljednju bitku (figurativno naravno) vođen hipnotičkim zazivanjem gospodara, no uglavnom odlična izvedba i suradnja benda i publike.
 
Sad but True (takozvani Black album) nastavlja setlistu iz snova svakog ljubitelja Metallice i uvodi nas u svojevrsni "bis" koji to zapravo nije Motorbreath i Seek and Destroy, povratak trash speed korijenima u daleku 83', što je zapravo obilježje cijelog Live At Grimey's albuma.
 
Osam (ako izuzmemo Fuel) metal klasika koji ovako "zbijeni" i odsvirani u jednom dahu u režiji izrazito inspiriranog benda čine jednu od ljepših muzičkih priča i izdanja koja su nam došlaove godine.
 
Tko zna, možda ovo postane novi trend i među drugim velikanima (Iron Maiden, AC/DC...) koji su zaboravili da su potekliiz razno raznih podruma i garaža pa nam priušte nešto ovako zbilja dobro, kvalitetno i drugačije.
 
Završio bi sa Hetfieldovim uzvikom na početku riffa Seek and Destroy: Ooooo mighty riff. Uistinu moćan!
 
Mihael Pinter
Hits 1756
Death Magnetic « Death Magnetic Metallica Albumi Kronologija Hardwired... to Self-Destruct » Hardwired... to Self-Destruct

Posljednje predstavljeni jazz albumi

Posljednja 102

Izvještaji



freekind. nastupile u Vintage Industrial Baru


Depeche Mode emotivno i snažno u Budimpešti


Galerija fotografija: Billie Joan, Boebeck i I Love You Honey Bunny


Đubrivo + Iron Kingdom


KODO bubnjari protutnjali Lisinskim


Održano treće izdanje "Vintage Rock Sessionsa"


Rijeke pravde: Jura & Film u Tvornici


Večer u Tvornici kulture uz “The Quarantinos”


Riblja čorba u sportskoj dvorani Brežice


Ida Prester u Tvornici


CHUI u Vintage Industrialu


Dvostruko glazbeno slavlje


Taake supp. Nordjevel i Theotoxin - Crnometalni Dan očeva


Peperton Fest u Močvari najavio neke nove početke


Psytrance spektakl u Željezničaru


Ante Jeličić Quintet nastupio u Providurovoj Palači u Zadru


Večer fada u Hrvatskom domu u Splitu


Mašinko + nabod! i IDEM u Tvornici Kulture - trijumf punka


Pocket Palma i Jymenik nastupili u Tvornici Kulture


Galerija fotografija: Sjena & Zerc u Križevcima