A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L LJ M N NJ O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž #
Heligoland

Bookmark

Data

Released Veljača 2010
Format Albumi
Vrsta Alternative rock / Trip-hop / Electronic
Dodano Nedjelja, 15 Svibanj 2011
Žanr Electronic
Length 52:31
Broj diskova 1
Edition date 2010
Država Velika Britanija
Etiketa Virgin
Tags

Review

Rijetko je koje album bio toliko teško očekivan kao novi studijski trip-hop dua Massive Attack. Nakon 7 godina svađanja, „kreativnih razlika“, filozofiranja, traženja kako dalje nakon toliko superuspješnih singlova i tri albuma, da ne kažemo remek-djela electronice i trip-hopa, snimanja pa odustajanja od izdavanja albuma , nekoliko turneja (uspješnih) i na kraju su Robert 3D Del Naja i Grant G Marshall lani izrodili EP Splitting the Atom koji je nagoviještao da će Massive Attack ipak izaći s novim albumom i to lako moguće opet genijalnim. Barem su Splitting the Atom i Pray for Rain na to ukazivale.
 
Prošlogodišnja je turneja pak, osim još nekoliko novih pjesama, koje pak nisu bile nešto interesantne, ali se nije znalo što će od toga i završiti na albumu, donijela i novu vokalnu suradnju s osebujnom Trickyevom musom Martinom Topley-Bird, koja je zamijenila neko vrijeme stalnu gošću na live nastupima Stephanie Dosen koje je dosta duga bila najslabija vokalna karika.
 
Meni, kao osvjedočenom ljubitelju Massive Attacka mogli su uvijek prodati i ono što nije bilo bogzna što, tako da je primjerice meni, kao i mnogima, ali ne i svima, prošlogodinji koncert u Domu Sportova bio sjajan. No, oops! Heligoland nije čak niti na mene ostavio tako upečatljiv dojam. Novi album jasno pokazuje ono što uostalom pokazuje i onih 7 suših godina, bristolski duo još traži nove ideje, što su uostalom i sami nedavno izjavili. Kako prigodno, možda najbolja stvar na albumu zove im se Pray for Rain uz vokalno gostovanje sjajnog Tundea Adebimpea. 
Ako zanemarimo nedostatak jasnog cilja, Heligoland ima sjajnih trenutaka, možda čak više sjajnih suradnji nego samih pjesama: već spomenuta Martina Topley-Bird naročito sjaji na Babel, nešto je manje impresivna na Psyche, najviše radi cjelokupnog dojma pjesme, a manje radi njene izvedbe.
 
Stari suradnik, miljenik svih, Horace Andy jednako je dobar ali pretjerano predvidljiv i uobičajen u svom falsetto-dubu na dvije pjesme, s 3D-e i G-jem na Spitting the Atom koja je po meni ipak najjača stvar novog albuma, te sam na Girl I Love You, pjesmi koja je jedina od svih na tragu najvećih hitova Massive Attacka, ali s previše deja vua, a tekst je besramno običan.
 
Nainteresantnije vokalne dionice imaju dva velika imena, svatko u svom fahu: Damon Albarn (Blur, Gorillaz) u Saturday Comes Slow je jako kvalitetna, iako pomalo dosadna (ako je to moguće) točka albuma, a Guy Garvey (Elbow) ima totalno čudnu, no silno zanimljivu dub-step dionicu na Flat of the Blade koja će mnogima biti jedan od favorita albuma, ali meni jednostavno nije legla niti nakon par slušanja.
 
Robert 3D Del Naja zajedno s muzikom najinventivnije (uz polušapat pjevanje) zvuči na Atlas Air. Treba spomenuti i odličnu Hope Sandoval na Paradise Circus, koja je učinila sve sa svoje strane, ali uz nedovoljno dobru, bolje reći inspirativnu glazbenu podlogu koja se čini kao da ju je spavajući (ili ušlagirano) složio Del Naja.
 
Ništa od cijeloga albuma nije loše ili razočaravajuće, ali nije niti ono radi čega smo toliko nestrpljivo očekivali novi Massive Attack, iako on definitivno ima dijelova u kojem prepoznajemo ono nešto radi čega je Massive Attack toliko interesantan bend i građa nečeg novog se tu već ozbiljno prepoznaje, nadajmo se na sljedećem albumu na kojeg nećemo morati čekati više od godinu-dvije dana.
 
Anastazija Vržina
Hits 1268
Mezzanine « Mezzanine Massive Attack Albumi Kronologija Blue Lines: 2012 Mix/Master » Blue Lines: 2012 Mix/Master

Posljednje predstavljeni jazz albumi

Posljednja 102

Izvještaji



freekind. nastupile u Vintage Industrial Baru


Depeche Mode emotivno i snažno u Budimpešti


Galerija fotografija: Billie Joan, Boebeck i I Love You Honey Bunny


Đubrivo + Iron Kingdom


KODO bubnjari protutnjali Lisinskim


Održano treće izdanje "Vintage Rock Sessionsa"


Rijeke pravde: Jura & Film u Tvornici


Večer u Tvornici kulture uz “The Quarantinos”


Riblja čorba u sportskoj dvorani Brežice


Ida Prester u Tvornici


CHUI u Vintage Industrialu


Dvostruko glazbeno slavlje


Taake supp. Nordjevel i Theotoxin - Crnometalni Dan očeva


Peperton Fest u Močvari najavio neke nove početke


Psytrance spektakl u Željezničaru


Ante Jeličić Quintet nastupio u Providurovoj Palači u Zadru


Večer fada u Hrvatskom domu u Splitu


Mašinko + nabod! i IDEM u Tvornici Kulture - trijumf punka


Pocket Palma i Jymenik nastupili u Tvornici Kulture


Galerija fotografija: Sjena & Zerc u Križevcima