MC
A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L LJ M N NJ O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž #
Atom Heart Mother


Bookmark

Data

Released Listopad 1970
Format Albumi
Vrsta / Psychedelic rock / Progressive Rock
Dodano Petak, 18 Srpanj 2014
Žanr Rock
Length 52:06
Broj diskova 1
Edition date 1970
Država Germany
Etiketa Harvest
Catalog Number 1C 072-04 550
Edition details Datum objave: 2.10.1970., Snimano: ožujak -kolovoz 1970. Abbey Road Studios, London, Engleska, produkcija: Norman Smit. Gatefold cover, center labels with green rim text in English and German and green LC imprint.
Tags Norman Smith EMI Harvest Pink Floyd

Review

Je li dovoljno reći za ovaj album da je to magnus opus u karijeri jednog od najpoznatijih bendova suvremene glazbene scene, ustvrditi da je interstelarni poredak imao svoj opipljiv učinak te 1970. godine, ili pronaći kakvu popularnu „teoriju zavjere“?

Sve to, pa i mnogo više trebalo se uobličiti u glavama Richarda Wrighta, RogeraWatersa, Nicka Masona i Davida Gilmoura kao početak personifikacije jedne širom svijeta prihvaćene glazbene ideje, umijeća sviranja i besmrtnosti kompozicija.

Jer, nedvojbeno, ovaj album predstavljao je pravu prekretnicu u karijeri jednog od najkomercijalnijih (prodali su preko 200 milijuna albuma diljem svijeta) i najutjecajnih rock bendova uopće. Zašto prekretnicu? Zato što je album u startu postavio neka nova produkcijska pravila (snimljen je osmerokanalnom sustavu umjesto u dotadašnjem uobičajenom četverokanalnom). Zato što je po prvi put u njihovoj karijeri album zasjeo na vrh top ljestvice albuma i što im je po prvi put omogućio sasvim solidan ekvivalent izražen u novcu. Zato što je otvorio vrata kasnijim sličnim projektima te do kraja profilirao stazu kojom su krenuli i koja ih je uvrstila u sam vrh glazbenog Panteona.

Pomalo „svemirska„ uzvišenost ovog projekta imala je sasvim zemaljski početak. Pomalo zabrinuti zbog početka gubljenja statusa  psihodelijske avangarde, okrenuli su se sasvim svakodnevnim problemima koji su ih osobno smetali, kao i većinu ljudi - a to su problemi vremena, novca, ljudske bliskosti ili pak otuđenosti. Je li u studiju za vrijeme snimanja bilo kakvog čarobnog praha, fluida - nikad se neće saznati, no uz pomoć elektronskog istraživača Rona Geesina nastala je lirsko-dramska forma suite sastavljene od šest stavaka, s obilnim korištenjem muškog i ženskog zbora te duhačkih i gudačkih instrumenata i neizbježnom notom  psihodelije iz ranijih radova, te ugodnom blues obojanom dionicom Davida Gilmoura. Dodatak preobražaja cjelokupne atmosfere daju i slijedeći stihovi iz kompozicije sa druge strane albuma pod nazivom If:

If I were a swan, I'd be gone
If I were a train , I'd be late ,
If I were a good man I'd talk with you more often than i do.


Glazba s albuma kao da je bila stvorena za neki filmski scenarij - pa nije nikakvo čudo da ju je poznati mag filmskog platna Stanley Kubrick htio za podlogu u nekim scenama svog planetarno poznatog filma The Clockwork Orange - no nije naišao na odobravanje od strane članova grupe. Ipak, kao prepoznatu vrijednost, Kubrick je omotnicu albuma sa fotografijom krave stavio na vidno mjesto u jednoj sceni filma.

Iste godine nastupaju na Chrystal Palace Garden Partyju kao glavna atrakcija, svirajući skoro dva i pol sata u atmosferi prepunoj ushićenja među publikom, začinjenoj vatrometom i pojavom gumene hobotnice od 15-tak metara koja se kroz kišu pojavila iz obližnjeg jezera. Sasvim dovoljno za prvorazrednu audio-vizualnu atrakciju i putokaz ka nezaboravnim scenskim nastupima u nastavku karijere.

Tada su po prvi put izveli Return To The Sun Of Nothing, kasnije poznatiju pod nazivom Echoes

No vratimo se i malo u prošlost kako bi u kratkim crtama upoznali razvojni put Pink Floyda.

Jedan od osnivača i prvobitni lider grupe bio je legendarni Syd Barrett (njemu je kasnije i posvećena jedna od najpoznatijih kompozicija sa albuma Wish You Were Here - Shine On, You Crazy Diamond). Njihov prvi singl Arnold Layne ugledao je svijetlo dana daleke 1967. godine, a govorio je o perveznom travestitu. Izbio je na 25. mjesto top ljestvice unatoč atributu „suviše nepristojan“. Sljedeći Barrettov uradak zvao se See Emily Play i izbio je na peto mjesto top ljestvice - kad je izišao i prvi album pod nazivom The Piper At The Gates Of Dawn.

Nesumnjivo jedan od najvećih debuta rock scene, karakterističan po tome da nije sadržavao niti jednu kompoziciju koja bi bila potencijalni singl, te sa dva reprezentativna psihodelična uratka: Astronomy Domine i Intestellar Overdrive, kao i mnoštvom otkačenih tekstova. 

Uslijedila je američka turneja na kojoj su ostali članovi grupe više naginjali piću, za razliku od Baretta koji je u potpunosti „otkrio“ učinke LSD-a, neraskidive spone sa underground psihodeličnom scenom. Postajao je sve nepredvidljivijim - na sceni bi zastao i prazno buljio u publiku, ili stalno svirao jedan te isti akord. Slom je bio neizbježan i tako je sa scene nestao jedan od originalnijih likova underground scene.

Inače bend je ime dobio po dvojici bluesmana iz Georgije, Pinku Andersonu i Floydu Councilu, čije snimke je posjedovao Barett.

Drugi album pod nazivom Saucerful Of Secrets izišao je 1968. godine i donio im je potrebno samopouzdanje uslijed gubitka glavnog instrumentalista i kompozitora, a ujedno je i promovirao Rogera Watersa kao novu središnju ličnost. S albuma se izdvajaju upravo njegove kompozicije: Let There Be Light i Set The Control For The Heart Of The Sun.

Uslijedile su europska i američka turneja na kojima su usavršavali glazbenu produkciju, svjetlosne efekte kao uvod u kasnije kompleksne scenske nastupe kojima se, može se slobodno reći, bili rodonačelnici. Uslijedio je i dvostruki album Ummagumma sa zanimljivom omotnicom više kadrova članova grupe. Live dio albuma sadržavao je snimke sa koncerata u Mothers Clubu, Birminghamu i Manchester College of Commerce u lipnju 1969. Ističe se nabrijana i euforična Careful With That Axe Eugene, (kasnije korištena kao glazbena pozadina u efektnoj sceni eksplozije u filmu Michelangela Antonionija - Zabriskie Point), kao i provjereni stari materijali. Drugi dio albuma je interesantan stoga što su članovi dobili po pola strane albuma za svoje ideje.

Nakon Atom Heart Mother izlazi album pod nazivom Medlle, sasvim blijed uradak koji ni u snu nije mogao nagovijestiti sljedeći korak.

I to bi u kratkim crtama bilo uglavnom sve do izlaska jedinstvenog bisera od kojeg za njih i za sve druge koji vole i slušaju rock više ništa nije bilo kao prije, jer nema onoga tko nije čuo ili u mislima posjetio tamnu stranu mjeseca.

Dakle ipak, The Dark Side Of The Moon, njihov je pravi vrhunac i jedini Magnus Opus. Po mom skromnom mišljenju to je nešto više od same glazbe: postao je sinonim za abecedu kasnijim generacijama slušatelja, eksploatirao omotnicu do granice umjetničke vrijednosti (dizajn je uradak poznatog studija Hypnosis), postao je generacijski glazbeni simbol, aktualan do današnjih dana. Ukratko, jedan od uradaka kojeg znate napamet u svako doba dana i noći i koji nesumnjivo predstavlja jednu od pravih ikona rock glazbe, te je na taj način poistovjetio Pink Floyde sa Dark Side Of The Moon ili obratno, što uopće nije važno..

 

Đorđe Škarica

Hits 1602
Ummagumma « Ummagumma Pink Floyd Albumi Kronologija The Dark Side Of The Moon » The Dark Side Of The Moon

Posljednje predstavljeni jazz albumi

Posljednja 102

Izvještaji



freekind. nastupile u Vintage Industrial Baru


Depeche Mode emotivno i snažno u Budimpešti


Galerija fotografija: Billie Joan, Boebeck i I Love You Honey Bunny


Đubrivo + Iron Kingdom


KODO bubnjari protutnjali Lisinskim


Održano treće izdanje "Vintage Rock Sessionsa"


Rijeke pravde: Jura & Film u Tvornici


Večer u Tvornici kulture uz “The Quarantinos”


Riblja čorba u sportskoj dvorani Brežice


Ida Prester u Tvornici


CHUI u Vintage Industrialu


Dvostruko glazbeno slavlje


Taake supp. Nordjevel i Theotoxin - Crnometalni Dan očeva


Peperton Fest u Močvari najavio neke nove početke


Psytrance spektakl u Željezničaru


Ante Jeličić Quintet nastupio u Providurovoj Palači u Zadru


Večer fada u Hrvatskom domu u Splitu


Mašinko + nabod! i IDEM u Tvornici Kulture - trijumf punka


Pocket Palma i Jymenik nastupili u Tvornici Kulture


Galerija fotografija: Sjena & Zerc u Križevcima