Recenzije
A B C Č Ć D Đ E F G H I J K L LJ M N NJ O P Q R S Š T U V W X Y Z Ž #

Data

Released Veljača 2009
Format Albumi
Vrsta Folk-rock
Dodano Utorak, 04 Listopad 2011
Žanr Rock
Length 1:08:46
Broj diskova 1
Edition date 2009
Država Velika Britanija
Etiketa Listen to The Lion/EMI / Dallas Records
Tags

Review

 

Pred Vama štovani posjetitelji web portala SoundGuardian.com nalazi se moj osvrt na odlični live album legendarnog Van Morrisona - Astral Weeks: Live at the Hollywood Bowl. Ovaj live album objavila je 24. veljače izdavačka kuća Listen to The Lion.
 
Van Morrisonov dar, takvog emocionalno – sugestivnog prezentacijskog izričaja, te sklonost kako prema soulu tako i prema bluesu, ali i prema drugim glazbenim stilovima, dolazi do izražaja vrlo rano. Pa tako, već 1968-me na albumu Astral Weeks pokazuje svu raskoš svojeg talenta. Album snima u samo 2 dana i njime postavlja visoke standarde, poglavito sebi, ali i mnogim drugima. Moralo je proći više od 40 godina da bi Van Morrison izveo svoj legendarni album Astral Weeks uživo. 
 
Morrison okuplja Jay Berlinera originalnog gitaristu sa albuma Astral Weeks, Tonya Fitzgibbona na violini i violi te Richiea Buckleyja na flauti. Ostali pridruženi glazbenici te vrlo suptilna ritam sekcija donese neke od najljepših glazbenih trenutaka uopće.
 
Naravno, ovaj projekt mogao je završiti neuspjehom, ali poznavajući sposobnosti Van Morrisona za to nije bilo nikakve šanse, dapače dogodilo se upravo suprotno. 
Svojim osobitim vokalom Van Morrison njeguje sposobnost artikulacije, istančanog i prigušenog izričaja jednako kao i npr. plamtećih strasti i emocija.
 
Van Morrison nije opterećen bilo kakvim ogradama odnosno klišeiziranim stilovima, on naprosto teži k tome da ga baš ne svrstavaju u rock, već naprotiv da ga ocjenjuju i percipiraju isključivo kao glazbenika, kao umjetnika. S druge pak strane to nam govori da je Van Morrison glazbenik, koji nema bližeg uzora ili srodnika u sveukupnoj povijesti r "n" r-la; shodno tome nije ga moguće svrstati u bilo kakav klišeizirani glazbeni stil.
 
Van Morrison je neumorni istraživač, koji u glazbi traži nadahnuće, a to nadahnuće može naći u nekoj staroj irskoj pjesmici, ali isto tako on će se izvrsno snaći u pjesmi koja dolazi sa Beale Streeta iz Memphisa ili pak iz vesele pogrebne povorke sa ulica New Orleansa.
 
Van Morrison svoju je mladost proveo svirajući ritam i blues, tražeći i crpeći inspiraciju u blues glazbenicima Delte, no, istovremeno je i istraživao folk glazbu bijele Amerike, ali i Irske; stoga u njegovim skladbama čujemo elemente folka, countrya, bluesa, soula i jazza. Upravo ta njegova sklonost improvizacijama odnosno spajanju raznovrsnih glazbenih pravaca održavala mu je karijeru toliko postojanom i bez velikih oscilacija.
 
Standardi koje je Van Morrison postavio publika nesebično cijeni. Mnogo puta, brojni poklonici moderne glazbe, jednostavno nisu mogli pojmiti da netko može imati toliku glazbenu širinu.
 
Van Morrison je glazbenik, čija glazbena širina nema granica, on od glazbe očekuje da bude iznenađujuća, da bude glazba, jer glazba je njegov život i on joj je potpuno posvećen.
 
Sve ovo navedeno jednostavno se da preslikati na ovaj fantastični live album, koji svojim sadržajem, ali i prezentacijskom formom daje neslućene mogućnosti i otvara do sada neotvorene glazbene vidike i njegovu širinu.
 
Svojom raritetnošću, punoćom i usredotočenošću Van Morrison mora zapanjiti ama baš sve. Takvom lakoćom prezentacijske forme Morrison nakon studijskog remek - djela stvara još jedno live remek - djelo od svih deset pjesma: I Believe I"ve Transcended, Beside You, I Start Breakin" Down, Sweet Thing, The Way Young Lovers Do, Cypress Avenue, You Come Walkin" Down, Ballerina, te nadasve dojmljivu vokalnu izvedu u pjesmi Madame George, kojom Morrison zatvara album Astral Weeks. Slijede izvedbe fascinantnih Listen to the Lion sa Saint Dominic"s Preview iz 1972. godine, a da bi cjelu stvar zatvorio sa pjesmom iz osamdesetih Common One.
 
Činjenica je da svaka od ovih pjesama je pravo malo remek – djelo, a pored izuzetne glazbene ekipe, najveće pohvale svakako upućujem samom Van Morrisonu, koji je i nakon toliko godina jednako intrigantan, zanimljiv, raskošan i osebujan te nadasve originalan, zaista svaka čast i kapa dolje!
 
Van Morrison još uvijek čvrsto stoji na glazbenim temeljima, koje je davno savladao ili bolje napisati magistrirao i doktorirao. Ovom legendarnom glazbeniku apsolutno ništa ne predstavlja problem, jednako se nosi sa rockom, soulom, bluesom, jazzom i folkom. Za Van Morrisona jednostavno nema prepreke, svojim iskustvom, svojom zrelošću kompletnog glazbenika, on doslovno plijeni pozornost svih, kako oficijelne glazbene kritike, tako i slušatelja diljem svijeta. Njegova glazba uvijek je bila dovoljno ozbiljna da bude predmet svih relevantnih ocjena i procjena, no istovremeno ona je toliko ekspresivna i uzbuđujuća da je vole apsolutno svi.
Napisane rečenice pravi su uvod u preporuku, koja slijedi.
 
PREPORUKA: 
Astral Weeks: Live at the Hollywood Bowl nije puki prepjev studijskog albuma Astral Weeks, već je on briljantna emocionalna namjera, koja nas sve jednostavno mora osvojiti svojom iskrenošću i duhovnošću te neospornom prezentacijskom čistoćom. Upravo je to najveća vrednota ovog live albuma, koji je nastao nakon punih 40 godina od studijskog albuma. Sada je njegova live verzija dobila svu onu potrebnu serioznost i dramatičnost, te neporecivu povijesnu distancu i dokumentiranost, koja dokazuje da što je Van Morrison stariji to sve bolje, ekspresivnije i ozbiljnije pristupa svakom projektu. Ili ako želite drugim riječima pred Vama je osebujno glazbeno remek - djelo kada su u pitanju albumi uživo!
 
Mladen Lončar - Mike
Hits 1373
Keep It Simple « Keep It Simple Van Morrison Albumi Kronologija Born To Sing: No Plan B » Born To Sing: No Plan B

Posljednje predstavljeni jazz albumi

Posljednja 102

Izvještaji



Galerija fotografija: Opća opasnost nastupila u Sisku


Donkey Hot održali samostalan koncert u SAX!-u


Urban&4 uz gudački orkestar u Splitu


Jonathan u riječkom Pogonu kulture


The Boomtown Rats nastupili u Zagrebu


Galerija fotografija: Reper Iz Sobe + Beverly Brooks u Močvari


Rog u jazzu – Fanni Pósa Quartet u Lisinskom


Boris Štok nakon 9 godina u Vintageu


Izvrsna Josipa Lisac kao domaćica u Saxu


Ocean Of Another + Survived By Nothing u VIB-u


Sjajan nastup Roberta Fonsece u Kerempuhu


Glenn Miller Orchestra u Lisinskom


Widowspeak u Močvari - sjajna večer indie glazbe


Glazbeni dox - od Ryuichija Sakamota do Nicka Cavea


Drito X - večer 2.


Drugi dan Rock Massacre Festa


Krcata prva večer desetog Drito festivala


Prvi dan Rock Massacre festa u grunge tonu


CHUIte i poCHUite kako su CHUI osvojili Split